Wymiana procesora w laptopie – jest możliwa?

Data wpisu: 10.05.2016

Udzielenie odpowiedzi na tytułowe pytanie nie jest proste. Teoretycznie możliwe jest bowiem wszystko, ale w praktyce bardzo często okazuje się, że taka operacja jest albo bardzo trudna w wykonaniu, albo wręcz nieopłacalna. Nie oszukujmy się – wiele laptopów „budżetowych” to urządzenia jednorazowego użytku, które po prostu co 2-3 lata należy wymienić. Jednak jeśli zainwestowaliśmy w laptop z wyższej półki, tzw. biznesowy lub gamingowy, to istnieje szansa, że uda się wymienić procesor na lepszy.

Po co w ogóle wymieniać procesor w laptopie?

Oczywiście wymiana procesora w laptopie za 1500 złotych jest zupełnie pozbawiona sensu. Dobrej klasy procesor, np. intelowski Core i7, kosztuje niewiele mniej i włożenie go do takiego sprzętu byłoby zwyczajną sztuką dla sztuki. Jeśli więc procesor nie uległ awarii, a po prostu przestał zapewniać komputerowi wydajne działanie, lepiej jest pomyśleć o wymianie całego laptopa.

Jak wspomnieliśmy we wstępie są laptopy, w których istnieje możliwość bezproblemowej wymiany procesora. Są to najczęściej urządzenia dedykowane biznesowi lub graczom, których nie można kupić w pierwszym lepszym supermarkecie. Kosztują zwykle dwukrotnie więcej niż laptopy budżetowe, dlatego producent – w trosce o zadowolenie użytkowników – najczęściej umożliwia przeprowadzenie operacji wymiany procesora.

Warto się na ten krok zdecydować, jeśli tylko nasz komputer wciąż jest w dobrej kondycji, zależy nam na jego funkcjonalnościach, ale chcemy także go wyraźnie przyspieszyć. W przypadku sprzętu za 4-5 tysięcy złotych wymiana procesora może być jak najbardziej opłacalna.

Jak się za to zabrać?

Przede wszystkim musimy ustalić, czy w naszym laptopie w ogóle istnieje możliwość wymiany procesora. Jak to sprawdzić? Najlepiej w instrukcji obsługi lub na oficjalnej stronie producenta.

Ważne!

Lepiej nie opieraj się na opiniach z forów internetowych. Producenci laptopów mają bowiem w zwyczaju wyposażanie nawet tego samego modelu w różne płyty główne.

Generalnie o tym, czy mamy możliwość wymiany procesora, decyduje fakt, czy sprzęt jest wyposażony w specjalne gniazdo. Jeśli tak, to droga wolna. Jeśli nie – możesz zapomnieć o temacie.

Zanim wybierzesz nowy procesor musisz też sprawdzić, jaki typ gniazda został użyty w płycie głównej. To kluczowa informacja, którą uzyskasz w specjalistycznym serwisie komputerowym lub bezpośrednio u producenta (co może być jednak dość trudne).

Czy warto zabrać się za to samemu?

Absolutnie to odradzamy. Wymiana procesora wcale nie jest banalnie prosta. Trudności może sprawić już samo otwarcie obudowy laptopa bez jej uszkodzenia. Dużo lepiej jest więc oddać sprzęt do profesjonalnego serwisu, który nie tylko wymieni procesor, ale też przy okazji wyczyści wnętrze komputera i przetestuje, jak sprzęt sprawuje się po całej operacji. Oczywiście na taką wymianą dostaje się też gwarancję.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.