Wycofanie komputera z firmy – jak to zrobić zgodnie z przepisami?

Data wpisu: 24.01.2017

Sprzęt komputerowy szybko się starzeje i normą jest, że przedsiębiorcy zmuszenia do korzystania z najwydajniejszych urządzeń regularnie wymieniają komputery firmowe. Co jednak zrobić z tym starym sprzętem? Rozwiązania są 3. Każde z nich opiszemy w dzisiejszym poradniku. Przeczytaj, jak możesz przeprowadzić wycofanie komputera z firmy.

Przekazanie sprzętu na cele osobiste

Jest to popularne i bardzo proste rozwiązanie, które polecamy szczególnie tym przedsiębiorcom, którzy rzeczywiście chcą dalej korzystać ze sprzętu np. z uwagi na jego dobre parametry lub dużą wartość. W takiej sytuacji należy sporządzić protokół przekazania środka trwałego na potrzeby własne. Co musi się znaleźć w takim dokumencie?

  • Data wystawienia dokumentu
  • Dane firmy
  • Data przekazania komputera na cele osobiste
  • Dokładny opis sprzętu wraz z numerem prowadzonej dla niego ewidencji środków trwałych
  • Podpis

Po sporządzeniu protokołu w dniu przekazania sprzętu przedsiębiorca może go wykreślić z ewidencji środków trwałych firmy.

Pamiętaj!

Najbardziej opłacalne jest wycofanie sprzętu dopiero po zakończeniu jego amortyzacji (jeśli nie nastąpiła jednorazowo). Jeśli zrobisz to wcześniej, amortyzacja będzie zaprzestana, a niezamortyzowana część nie będzie mogła zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu.

Co z podatkiem dochodowym? Zgodnie z polskim prawem wycofanie sprzętu z ewidencji i przekazanie go na cele własne nie rodzi żadnych konsekwencji podatkowych. Jeśli jednak w dniu zakupu odliczyłeś VAT, to ten podatek podlega zwrotowi, ale zostanie naliczony od aktualnej wartości rynkowej komputera.

Sprzedaż sprzętu

Jeśli komputer (lub komputery i inny sprzęt IT) ma dużą wartość rynkową, warto go sprzedać – nie brakuje firm, które chętnie wyposażają się w używane urządzenia. W tym przypadku może się jednak okazać, że fiskus upomni się o podatek dochodowy, ponieważ sprzedaż będzie rodzić przychód.

Będzie tak jednak tylko w przypadku, jeśli zdecydujesz się na sprzedaż komputera przed upływem 6 lat od daty jego zakupu. Po tym czasie podatek nie jest już naliczany.

Utylizacja

W przypadku mocno zużytego lub po prostu przestarzałego sprzętu dobrym pomysłem będzie po prostu oddanie go do utylizacji. Nie może to jednak polegać na wyrzuceniu komputera do śmieci. Zgodnie z ustawą przedsiębiorca ma obowiązek przekazania sprzętu elektronicznego wyspecjalizowanej firmie zajmującej się utylizacją.

Firma wystawia pokwitowanie odbioru i fakturę za swoją usługę, która może zostać zaliczona do kosztów. Zutylizowany sprzęt należy natomiast wykreślić z ewidencji i sporządzić protokół wycofania.

Przedsiębiorca ma zatem do wyboru 3 rozwiązania. Każde z nich ma swoje plusy i minusy, ale ważne jest to, aby pamiętać, że cała procedura musi zostać sformalizowana – dzięki temu firma nie będzie narażona na nieprzyjemności w razie kontroli.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.