Wideodomofon: czy warto w niego zainwestować?

Data wpisu: 21.02.2019

Wideodomofon to bardzo praktyczne rozwiązanie, które zwiększa poczucie bezpieczeństwa domowników, a także podnosi komfort mieszkania w domu. Mimo to wciąż nie wszyscy inwestorzy decydują się na zakup i montaż takiego urządzenia. Jeśli Ty nadal się wahasz i nie wiesz, czy rzeczywiście warto zainwestować w wideodomofon, to przeczytaj nasz poradnik. Wymieniamy w nim argumenty na TAK i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając konkretne urządzenie.

Świetne rozwiązanie dla mieszkających poza miastem

Jeśli Twój dom znajduje się z dala od innych zabudowań, a ulica nie jest oświetlona, to zakup wideodomofonu wydaje się być wręcz koniecznością. Przypomnij sobie, ile razy musiałeś wychodzić po ciemku na dwór, aby sprawdzić, kto dzwoni do furtki? To nie było przyjemne, prawda?

Wideodomofon będzie również doskonałym rozwiązaniem dla właścicieli domów o specyficznej zabudowie, uniemożliwiającej swobodne obserwowanie, kto kręci się przy furtce. Jeśli np. budynek stoi daleko od frontowego ogrodzenia, dzięki obrazowi wideo będziesz mógł co jakiś czas zerkać, czy przypadkiem wokół domu nie dzieje się coś podejrzanego.

Większe poczucie bezpieczeństwa

To koronny argument przemawiający za zakupem wideodomofonu. Naprawdę trudno zrozumieć, dlaczego tak wielu właścicieli domów jednorodzinnych rezygnuje z tego prostego i w gruncie rzeczy niedrogiego rozwiązania, które realnie podnosi poziom bezpieczeństwa domowników.

Dzięki wideodomofonowi nie trzeba za każdym razem podchodzić do furtki, gdy ktoś do niej dzwoni. Można szybko sprawdzić, czy dzwonka użył znajomy, akwizytor, czy może osoba stanowiąca potencjalne zagrożenie.

Wygodne funkcje

Współczesne wideodomofony, zwłaszcza te z górnej półki, oferują świetny poziom funkcjonalności. Takie urządzenie może np. zapisywać obraz i zdjęcia na karcie pamięci. W ten sposób zyskasz dowód, że np. sąsiad wyprowadza psa tuż pod Twoje ogrodzenie i oczywiście po nim nie sprząta. Analiza zapisu z wideodomofonu może też uświadomić Ci, że Twój dom jest od pewnego czasu obserwowany przez podejrzanych ludzi.

Rada

Aby zaoszczędzić miejsce na karcie pamięci, sugerujemy zainwestować w wideodomofon z czujnikiem ruchu – wówczas nagrywanie uruchomi się dopiero po wykryciu obecności człowieka czy zwierzęcia w bezpośredniej bliskości urządzenia.

Dobry instalator bez trudu połączy wideodomofon z innymi urządzeniami, jak chociażby elektrozamkiem w furtce, automatem bramy wjazdowej czy garażowej, systemem monitoringu i centralną alarmową. Tym samym z poziomu jednego monitora umieszczonego np. w wiatrołapie będziesz mógł sterować poszczególnymi funkcjami – chociażby otworzyć bramę wjazdową swoim gościom. Mało tego: niektóre modele wideodomofonów umożliwia sterowanie nimi za pomocą smartfona, co będzie bardzo przydatne, gdy nie ma Cię w domu (wówczas możesz obserwować obraz z kamery na ekranie telefonu).

Zakup wideodomofonu to bardzo dobra inwestycja w wygodę i bezpieczeństwo. Pamiętaj przy tym, że montaż i uruchomienie urządzenia należy zlecić doświadczonemu instalatorowi.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy