Uciążliwe plamy na matrycy laptopa: czy można coś na to poradzić?

Data wpisu: 03.07.2018

Dla większości przedsiębiorców laptop stanowi podstawowe narzędzie pracy. Komputery przenośne są bardzo intensywnie eksploatowane, w dodatku nie zawsze w biurze, ale w terenie, samochodzie czy na budowie. Trudne warunki pracy nie pozostają oczywiście bez wpływu na trwałość urządzenia. Jedną z typowych usterek, z jakimi spotykają się użytkownicy, jest pojawienie się plam na matrycy laptopa. Ten problem jest dość uciążliwy, ponieważ plamy znacznie obniżają komfort pracy. Czy można je usunąć? To zależy od źródła usterki.

Płyny pod matrycą

Z naszego doświadczenia wynika, że jest to jedna z najczęstszych przyczyn powstawania plam na matrycy. Pod obudowę monitora mogą dostać się różne płyny, które nie uszkodzą matrycy, ale po wyschnięciu zostawią nieestetyczne ślady.

Dochodzi do tego nie tylko w wyniku zalania komputera – także podczas czyszczenia ekranu środkami chemicznymi (gdy użytkownik naniesie zbyt dużo preparatu bezpośrednio na matrycę). Takie plamy na szczęście można usunąć. Warto to zlecić profesjonalnemu serwisowi.

Bad pixele

W kilkuletnim laptopie można się już spodziewać tego typu usterki, która polega na wypalaniu się poszczególnych pikseli matrycy. Efekt nie zawsze jest widoczny gołym okiem, jednak bywa, że liczba wypalonych pikseli jest tak duża, iż na matrycy powstają wyraźne przebarwienia.

Naprawa takiego ekranu polega po prostu na wymianie matrycy. Nie jest to na szczęście bardzo drogie, dlatego jeśli użytkownikowi zależy na dalszym korzystaniu z komputera, proponujemy mu właśnie taką procedurę.

Nieszczelna matryca

Jeśli plamy pojawiają się lub nabierają intensywności podczas ściskania ekranu, to można mieć już pewność, że doszło do rozklejenia matrycy. Nie jest to częsta usterka, dotyka ona raczej tylko komputery z niskiej półki lub rzeczywiście bardzo brutalnie traktowane. Naprawa nie jest możliwa: w grę wchodzi wyłącznie wymiana całej matrycy.

Nieszczelna obudowa

Obudowa matrycy nigdy nie jest w 100% szczelna. Z czasem pod ekran dostają się więc różne zanieczyszczenia, w tym kurz, piasek i inne pyłki. Wówczas nie mamy jednak do czynienia z plamami, ale z efektem zakurzonej matrycy, której nie da się wyczyścić od zewnątrz. Pomoże jedynie czyszczenie w serwisie.

Inną przyczyną powstania plam na matrycy mogą być uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej dochodzi do nich, gdy laptop jest nieprawidłowo przenoszony (np. luzem w plecaku) lub gdy użytkownik gwałtownie zamknie ekran zapominając o jakimś przedmiocie znajdującym się na klawiaturze. Taka matryca będzie niestety wymagać wymiany.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy