Twoje komputery firmowe często się psują? Sprawdź tych 5 możliwych przyczyn

Data wpisu: 06.12.2016

Firma bez komputera? Praktycznie niemożliwe. Każde przedsiębiorstwo musi korzystać z komputerów, aby zwiększyć wygodę i tempo pracy lub wręcz ją umożliwić. Dlatego awaria komputera każdorazowo stanowi duży problem. Jeśli Twoje komputery firmowe psują się podejrzanie często, powinieneś się tym zainteresować i sprawdzić przynajmniej tych 5 możliwych przyczyn.

  1. Nieprawidłowe użytkowanie – nie chodzi o to, że Ty albo Twoi pracownicy nie potraficie używać komputerów. W tym przypadku ważne jest to, jak z nich korzystacie. Jedną z najczęstszych przyczyn awarii jest zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem. Jeśli więc Ty i pracownicy często pobieracie jakieś programy z Internetu lub podejrzane maile, to może być przyczyna problemu.
  2. Zbyt niska wydajność sprzętu – Twoje komputery firmowe mają już kilka lat i nigdy nie były modernizowane? Nie dziw się, że powoli odmawiają posłuszeństwa. Sprzęt IT się zużywa, szczególnie jeśli musi sobie radzić z coraz bardziej wymagającymi programami. Wyjściem z tej sytuacji jest zainwestowanie w nowe komputery lub – jeśli jest to możliwe – ich rozbudowa.
  3. Problemy z siecią – chodzi o sieć elektryczną. Skoki napięcia na pewno nie służą delikatnym podzespołom komputera, dlatego poszukiwanie przyczyn częstych awarii warto zacząć od sprawdzenia, czy dostawca prądu zapewnia odpowiednią jakość przesyłu.
  4. Niska jakość serwisu – jeśli awarie sprzętu komputerowego są usuwane metodami chałupniczymi i biorą się za to osoby bez niezbędnych umiejętności czy doświadczenia, to efektem będzie właśnie ciągłe powracanie usterek. Znajdź firmę, która obejmie Twój sprzęt profesjonalnym serwisem i zagwarantuje Ci sprawne oraz fachowe naprawy, także na miejscu.
  5. Zły dobór oprogramowania – komputer bez oprogramowania jest bezużyteczny, jednak jakość samego oprogramowania ma niebagatelne znaczenie dla prawidłowego działania sprzętu. Jeśli bazujesz na darmowych, nieaktualizowanych programach, które mogą destabilizować pracę komputera, to nie dziw się, że często dochodzi do awarii. Problemy mogą się zacząć już na poziomie zwykłych edytorów tekstu – niektóre są bardzo zasobożerne, co w oczywisty sposób obniża wydajność sprzętu.

Oczywiście w sytuacji, gdy teoretycznie wszystko jest w porządku, a komputery nadal co chwilę lądują w serwisie, warto zlecić przeprowadzenie specjalistycznego audytu. Fachowcy łatwo zdiagnozują problem, który wcale nie musi tkwić w jakości samego sprzętu, ale w jego nieprawidłowym użytkowaniu czy skonfigurowaniu.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.