Twój laptop zwolnił? 5 najczęstszych powodów

Data wpisu: 05.04.2016

Na pewno nie pierwszy raz zauważyłeś, że po kilku miesiącach od zakupu sprzętu Twój laptop nagle zwolnił. System nie uruchamia się już tak szybko, jak na początku, nie ma mowy o ekspresowym starcie przeglądarki internetowej, nie mówiąc już o błyskawicznej pracy wymagających programów. Spokojnie, nie jesteś pechowcem – ten problem dotyczy praktycznie każdego użytkownika. Zanim zaczniesz zastanawiać się nad wymianą komputera sprawdź, czy wina nie leży po prostu po stronie jednej z tych 5 najczęstszych przyczyn zwalniania laptopów.

  1. Wirusy i inne złośliwe oprogramowanie – w zdecydowanej większości przypadków to ci nieproszeni goście odpowiadają za wolną pracę komputera, a tak naprawdę systemu operacyjnego. Zagnieżdżają się w plikach tymczasowych i trwałych, infekują dane i sam system. Wirusy i trojany są szczególnie uciążliwe podczas korzystania z Internetu i z reguły znacznie spowalniają działanie przeglądarki. Takie oprogramowanie jest także wyjątkowo niebezpieczne – za jego pomocą przestępcy mogą np. wykraść dane właściciela komputera.
  2. Obciążające system oprogramowanie – komputer już po opuszczeniu sklepu jest „naładowany” masą przeróżnych programów i aplikacji, które w założeniu mają usprawniać jego pracę, jednak po czasie w rzeczywistości ją spowalniają. Są to wszelkie programy monitorujące pracę systemu, chroniące komputer przed atakami oraz pracujące w tzw. tle. Usuwając je i zastępując mniej „łasymi na pamięć podręczną” odpowiednikami możesz znacznie przyspieszyć swojego laptopa.
  3. Mała ilość miejsca na partycji systemowej – mówiąc o „wolnej pracy komputera” w rzeczywistości mamy na myśli spowolnienie pracy systemu operacyjnego. Przez cały okres użytkowania komputera jest on obciążany kolejnymi aplikacjami, aktualizowany etc. Do tego wciąż instalujemy nowe programy, często ściągane wprost z sieci. Mało kto zaprząta sobie głowę tworzeniem osobnej partycji dla programów niesystemowych, w efekcie czego dość szybko zapycha się partycja główna, na której zainstalowany jest system operacyjny. To klasyczny powód zwalniania pracy komputera.
  4. Przegrzewanie płyty głównej i procesora – jeśli zauważysz, że w Twoim laptopie bardzo często uruchamia się wentylator, a obudowa mocno się nagrzewa, to przyczyn wolnej pracy sprzętu możesz się doszukiwać w jego przegrzewaniu. Najczęściej odpowiada za nie zbytnie zanieczyszczenie układu chłodzenia lub uporczywe zasłanianie kratek wentylacyjnych.
  5. Zbyt mała ilość pamięci RAM – będzie przyczyną bardzo wolnego działania sprzętu podczas pracy wymagających programów czy gier. Może wówczas dochodzić nawet do samoczynnego wyłączania programów. Rozwiązaniem jest wyłącznie zwiększenie ilości pamięci RAM (jeśli jest możliwe) lub zoptymalizowanie pracy systemu pod kątem poprzednich 4 punktów.

Spowolnienie pracy komputera jest bez wątpienia frustrujące, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu częste zawieszanie się systemu. Nie zawsze jednak jest to powód do wymiany sprzętu (zwłaszcza dobrej klasy). Czasami wystarczy przeprowadzenie gruntownego przeglądu, aby  przywrócić komputerowi zbliżoną do fabrycznej wydajność. 

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.