TOP 6 najczęstszych problemów z laptopami – co zwykle jest ich przyczyną?

Data wpisu: 26.04.2016

Towarzyszą nam już niemal zawsze i wszędzie, wiernie służą, bawią, ułatwiają pracę. Aż do czasu, gdy jednak zaczynają odmawiać posłuszeństwa. Cóż, w dzisiejszych czasach nic nie jest wieczne, a już na pewno nie można tego powiedzieć o nowoczesnej elektronice, włączając w to laptopy. Ponieważ mamy ogromne doświadczenie w ich serwisowaniu postanowiliśmy stworzyć nasz ranking najczęstszych problemów z laptopami. Oto czołowa 6.

  1. Laptop się nie włącza – zwykle wina leży po stronie uszkodzonego zasilacza, baterii lub gniazda zasilania w samym laptopie. Wówczas wystarczy wymienić dany podzespół i gotowe. Gorzej, gdy okazuje się, że z zasilaniem jest wszystko w porządku. Wtedy niestety z reguły winna jest uszkodzona płyta główna.
  2. Brak obrazu po uruchomieniu laptopa – to tak szeroki problem, że trudno go omówić w kilku zdaniach. Powody mogą być przeróżne. Zwykle zaczynamy od poszukiwań w obrębie uszkodzonej lub źle zintegrowanej karty graficznej. Czasami mamy do czynienia z pewnego rodzaju błahostką, czyli uszkodzeniem tzw. mostka północnego. Dość często jednak wina leży po stronie uszkodzonej matrycy. Rzadziej zdarza się natomiast, że za brak obrazu po uruchomieniu laptopa odpowiada np. awaria procesora, pamięci RAM czy BIOS-u.
  3. Błędy w wyświetlanym obrazie – czyli wszelkie paski, kropki, szumy i zamazania. Najczęściej oczywiście wina leży po stronie uszkodzonej lub zabrudzonej matrycy – wówczas możemy podjąć próbę jej reanimowania. Czasami właściciel sprzętu ma szczęście, bo okazuje się, że za usterkę odpowiada poluzowana lub uszkodzona taśma sygnałowa.
  4. Wolna praca laptopa – opisywaliśmy ten problem całkiem niedawno w TYM artykule. Teraz przypomnijmy zatem, że powody mogą być przeróżne: od zawirusowania komputera, przez problemy z układem chłodzenia po uszkodzony dysk twardy. To klasyczny problem, który prędzej czy później dotknie każdego właściciela laptopa. No cóż, producentom nie zależy, abyśmy korzystali z ich sprzętów jak najdłużej. Przy obecnych cenach laptopów wymiana komputera na nowy co 2-3 lata, szczególnie przy intensywnej eksploatacji, nikogo nie dziwi.
  5. Problem z podłączaniem nośników USB lub siecią WiFi – kolejne klasyczne awarie dotykające laptopy. Tu także przyczyny mogą być przeróżne. Zwykle zaczynamy od ustalenia, czy komputer ma zainstalowane prawidłowe sterowniki. Jeśli wszystko wygląda w porządku, możemy zacząć szukać fizycznych uszkodzeń gniazd USB lub karty sieciowej WiFi. Czasami, wbrew pozorom, pomaga zwyczajne zresetowanie systemu i przywrócenie go do ustawień początkowych. Windows od „8” wzwyż niestety lubi płatać użytkownikom takie figle.
  6. Laptop wyłącza się podczas pracy – kolejny problem, który dość obszernie opisaliśmy w TYM artykule. Wyłączanie się laptopa podczas pracy ma z reguły związek z jego przegrzewaniem. Czasami w grę wchodzi też uszkodzenie zasilania, jednak w zdecydowanej większości przypadków przyczyny należy szukać w niewydajnym układzie chłodzenia.

Sporo tego, prawda? A to tak naprawdę tylko szczyt góry lodowej. Współczesne komputery, szczególnie budżetowe, niestety nie grzeszą trwałością. Dlatego warto je regularnie serwisować, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia irytującej awarii.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.