Skutki upadku laptopa na ziemię. Czy naprawa będzie droga?

Data wpisu: 19.03.2018

O naszego serwisu komputerowego dość często trafiają laptopy, które przeżyły bolesne spotkanie z twardą posadzką. Sprzęt mobilny niestety jest bardzo narażony na tego typu sytuacje. Upadek laptopa na ziemię w większości przypadków kończy się powstaniem uszkodzeń – nie zawsze jednak uniemożliwiają one dalsze korzystanie z komputera. W tym poradniku przedstawiamy typowe skutki upadku.

Pęknięta matryca

To najczęstszy skutek upadku laptopa na twardą podłogę, szczególnie jeśli matryca była otwarta. Niestety, tego elementu nie da się naprawić. Pozostaje tylko wymiana, która – w zależności od wielkości i klasy matrycy – może kosztować od około 150 do nawet 300-400 złotych. Nie zalecamy samodzielnej wymiany matrycy przez osoby, które nigdy tego nie robiły.

Pęknięta obudowa

Obudowy większości laptopów są wykonane z plastiku, który oczywiście nie jest odporny na gwałtowne uderzenie o twardą powierzchnię. Efekt? Na obudowie mogą się pojawić pęknięcia, które jednak niekoniecznie uniemożliwią korzystanie z komputera. Niewielkie rysy, odpryski – to tylko defekty estetyczne, niemające wpływu na sprawność sprzętu. Gorzej, gdy w obudowie powstanie dziura, przez którą do wnętrza laptopa będą dostawać się różne zabrudzenia. W krótki czasie doprowadzi to do problemów z pracą urządzenia.

W wyniku upadku uszkodzeniu mogą również ulec zawiasy matrycy, które w takiej sytuacji trzeba po prostu wymienić. W przeciwnym razie korzystanie z laptopa będzie albo niemożliwe, albo bardzo niekomfortowe.

Części obudowy do popularnych laptopów można kupić za niewielkie pieniądze na portalach aukcyjnych lub w serwisach komputerowych.

Uszkodzenie dysku twardego

Dysk twardy, szczególnie HDD, jest bardzo wrażliwy na wstrząsy, tym bardziej tak gwałtowne. Częstym skutkiem upadku laptopa na podłogę jest więc właśnie uszkodzenie dysku. Objawia się to charakterystycznym „cykaniem” wydobywającym się spod obudowy. Czasami wręcz nie można uruchomić systemu, ponieważ dysk jest nie zostaje wykryty.

W takiej sytuacji, niestety, w grę wchodzi tylko jedno rozwiązanie, mianowicie wymiana dysku. Warto ją przeprowadzić w profesjonalnym serwisie, który od razu podejmie próbę odzyskania danych ze starego nośnika i przeniesienia ich na nowego „twardziela” czy dysk SSD.

Koszt naprawy zależy od rodzaju dysku, jego pojemności oraz tego, czy właścicielowi zależy na odzyskaniu danych.

Dziwne zachowanie komputera

Skutki upadku nie muszą się ujawniać od razu. Czasami dopiero po kilku dniach laptop zaczyna „wariować”, czego użytkownik nie łączy z wcześniejszą sytuacją. Komputery przenośne po uderzeniu w twardą powierzchnię mogą się nie uruchamiać, często zawieszać, „grzać” lub wyłączać bez przyczyny. Zwykle jest to spowodowane obluzowaniem podzespołów lub uszkodzeniem płyty głównej, pamięci RAM czy układu chłodzenia. Najlepiej, aby przyjrzał się temu specjalistyczny serwis. Koszt naprawy oczywiście zależy od rodzaju usterki.

Upadek laptopa na ziemię może więc oznaczać spore wydatki, a przede wszystkim problemy z użytkowaniem sprzętu. Nie należy tego bagatelizować. Nawet jeśli komputer działa normalnie, to i tak warto zlecić jego inspekcję – przy okazji można przeprowadzić czyszczenie wnętrza laptopa.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.