Rodzaje czujników w domowej instalacji alarmowej

Data wpisu: 25.04.2017

Każdy system alarmowy musi składać się z czujników – to one wychwytują zdarzenie, które jest potencjalnym zagrożeniem dla domowników i ich dobytku, po czym wysyłają stosowną informację do centrali alarmowej, a ta uruchamia sygnał dźwiękowy. Warto przy tym wiedzieć, że istnieje wiele rodzajów czujników alarmowych. Od ich prawidłowego doboru w dużej mierze zależy skuteczność całego systemu.

Podstawowy podział czujników alarmowych

Zdecydowanie najpopularniejszymi rodzajami czujników alarmowych (nazywanych potocznie czujkami) są wersje wykrywające ruch. Ich zalety to: prosta konstrukcja, bezawaryjność, estetyczny wygląd. Minus? Takie czujniki nie sprawdzają się w domach, w których mieszkają zwierzęta. Trudno bowiem oczekiwać od psa czy kota, że przez cały czas nieobecności domowników będzie grzecznie siedzieć w jednym miejscu i nie wzbudzi alarmu.

Popularnym rozwiązaniem są także czujniki pasywne podczerwieni, które wzbudzają alarm po wykryciu promieniowania cieplnego emitowanego przez jakiś organizm (najczęściej człowieka). Tutaj jednak także problem stanowią domowe zwierzęta – zaawansowane czujniki mają jednak możliwość ustawienia pewnej tolerancji, co częściowo rozwiązuje ten dylemat.

Właściciele zwierząt często wybierają jednak czujniki magnetyczne, nazywane kontaktronami. Uruchamiają one alarm po wykryciu uchylenia okna czy innego otworu. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie, jednak nieco bardziej kosztowne. Podobnym rozwiązaniem są czujniki zbicia szkła, które jednak nie powinny stanowić jedynego zabezpieczenia (włamywacz może wejść drzwiami).

Warto jeszcze wspomnieć o czujkach dualnych, które znacznie zwiększają czułość systemu, ponieważ wzbudzają alarm po spełnieniu dwóch warunków – nie tylko wzrostu promieniowania cieplnego, ale także odbicia fali (efekt Dopplera) od człowieka. Jest to polecane rozwiązanie w pomieszczeniach, w których okresowo pojawia się gwałtowny wzrost temperatury (np. w salonie z kominkiem).

Dodatkowe czujniki w instalacji alarmowej

Aby zwiększyć efektywność systemu alarmowego, a tym samym poziom bezpieczeństwa domowników i dobytku, warto zainwestować w rozbudowę instalacji i wybrać do niej dodatkowe czujniki. Wybór jest spory, jednak najpopularniejsze obecnie rozwiązania to:

  • Czujniki dymu
  • Czujniki czadu
  • Czujniki gazu (metanu i propan-butanu)
  • Czujniki wycieku wody
  • Czujniki roletowe

Stworzenie instalacji alarmowej wyposażonej w tego typu czujniki sprawia, że dom jest naprawdę dobrze zabezpieczony, a to oznacza ogromny komfort psychiczny właściciela. Dlatego decydując się na montaż systemu alarmowego warto poprosić o kompleksową wycenę rozbudowy instalacji – wbrew pozorom nie jest to wcale bardzo kosztowne, a już na pewno nie w relacji do wartości dobytku.

 

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy