Przydatne funkcje central alarmowych: z których warto skorzystać?

Data wpisu: 23.03.2020

Współczesne centrale alarmowe, zwłaszcza wyższej klasy, oferują multum funkcji, dalece wykraczających poza standard zarzadzania czujkami. Centrala stanowi mózg systemu alarmowego i od jej sprawności oraz konfiguracji w dużej mierze zależy, czy obiekt będzie dobrze chroniony przed ewentualnym włamaniem czy też aktami wandalizmu. Oczywiście wiele spośród oferowanych funkcji można uznać za „gadżet” – nie zawsze jest sens w nie inwestować. W naszym poradniku wymieniamy jednak te najbardziej przydatne, którymi zdecydowanie warto się zainteresować.

Powiadomienia SMS

Obecnie są już standardem, ale zawsze warto dopytać wykonawcę systemu alarmowego, czy centrala zostanie przez niego skonfigurowana w taki sposób, aby wysyłać wyznaczonym osobom powiadomienia SMS. Może to być powiadomienie o załączeniu lub wyłączeniu alarmu, o jakimś zdarzeniu czy chociażby awarii systemu.

Obsługa czujek dymu i ognia

Bezwzględnie warto zainwestować w takie czujki w każdym obiekcie, w którym znajdują się wartościowe przedmioty wymagające szczególnej ochrony – w przypadku firmy będzie to np. fizyczny serwer danych. Wybierając centralę dobrze będzie więc zainwestować w taką, która posiada funkcję sterowania dodatkowymi czujkami, najlepiej podłączonymi do systemu zraszania oraz oddymiania pomieszczeń.

Zdalna obsługa

Każda centrala alarmowa może być obsługiwana standardowo za pośrednictwem pilota, ale w dzisiejszych czasach to zdecydowanie za mało. Piloty mają to do siebie, że łatwo się gubią, często też zapominamy zabierać je ze sobą. Dlatego upewnijmy się, że daną centralą można sterować przy pomocy smartfona – niektórzy producenci systemów alarmowych udostępniają już nawet dedykowane temu aplikacje mobilne.

Integracja z systemem monitoringu

Jeśli poza systemem alarmowym w obiekcie ma zostać wykonany również system monitoringu, to zalecamy, aby zintegrować oba rozwiązania zabezpieczające. Świetnym przykładem będą tutaj czujki wyposażone w ukryte mikrokamery, którymi zarządza centrala alarmowa. Oczywiście pod warunkiem, że posiada taką funkcję.

Do tego dochodzi szereg innych, bardzo przydatnych funkcji, jak chociażby sterowanie roletami antywłamaniowymi, bramami, oświetleniem etc. Rozbudowana centrala alarmowa może więc stać się jednym z kluczowych elementów zarządzania automatyką budynku.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy