Pirackie oprogramowanie w firmie? 5 powodów, dla których to fatalny pomysł

Data wpisu: 09.09.2016

Według danych firmy Microsoft w Polsce z nielegalnej wersji systemu Windows korzysta ponad 40% użytkowników komputerów. Wśród nich są także przedsiębiorcy. Pirackie oprogramowanie w firmie to ogromny problem. Jego posiadanie jest nie tylko nieuczciwe, ale także ryzykowne. Oszczędny – w złym tego słowa znaczeniu – przedsiębiorca naraża się na wysokie kary finansowe, a nawet poniesienie odpowiedzialności karnej. Jeśli w Twojej firmie jest wykorzystywane pirackie oprogramowanie, to przeczytaj nasz tekst. Podajemy 5 powodów, dla których jak najszybciej powinieneś usunąć programy bez licencji.

  1. Kwestie moralne – niektórzy się z tego śmieją, ale moralność naprawdę powinna stanowić podstawę każdego biznesu. Jeśli korzystasz np. z pirackiego systemu operacyjnego, to de facto okradasz jego producenta. Czym to się różni od sytuacji, w której ktoś zamówiłby u Ciebie jakiś produkt, odebrał go, ale później za niego nie zapłacił? Zastanów się nad tym.
  2. Kwestie prawne – użytkowanie pirackiego oprogramowania, bez względu na to, czy jest świadome czy też nie, to przestępstwo. Jeśli podczas kontroli odpowiednie służby stwierdzą obecność na Twoim firmowym komputerze jakiegokolwiek nielegalnego programu, to możesz za to odpowiedzieć przed sądem. W grę wchodzi nawet pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat!
  3. Kwestie finansowe – korzystanie z nielegalnego oprogramowania może być bardzo kosztowne. Jeśli wyjdzie to na jaw, wówczas na Twoją firmę może zostać nałożona kara w wysokości trzykrotności ceny legalnego programu. Proces cywilny może Ci też wytoczyć producent oprogramowania, co zwykle kończy się gigantycznymi roszczeniami.
  4. Kwestie biznesowe – prowadzisz biznes i dbasz o to, aby Twoja marka miała dobrą renomę, cieszyła się zaufaniem klientów i kontrahentów oraz szacunkiem pracowników. To pięknie brzmi, ale czy tak będzie w sytuacji, gdy pozwalasz sobie na – nie ukrywajmy – oszukiwanie? W jakim świetle stawiasz swój biznes, jeśli korzystasz z produktów zwyczajnie kradzionych? Jaką opinię mają o Tobie pracownicy, skoro zmuszasz ich do pracy na nielegalnym oprogramowaniu?
  5. Destabilizacja pracy – jeśli podczas kontroli służby stwierdzą, że korzystasz z nielegalnego oprogramowania, to cały sprzęt komputerowy może zostać zabezpieczony przez policję i przekazany do zbadania przez biegłego. Jak sądzisz – wpłynie to na funkcjonowanie firmy? To pytanie retoryczne.

Warto pamiętać o jeszcze jednym zagrożeniu, a mianowicie o korzystaniu z oprogramowania niezgodnie z udzieloną licencją. Najczęściej firmy w ogóle nie zdają sobie sprawy, że łamią prawo instalując na komputerach biurowych programy na licencji freeware bez dopuszczenia do użytku komercyjnego. Są to różne darmowe antywirusy, programy do obróbki grafiki czy do kompresowania plików. Warto na to uważać i dokładnie sprawdzić, czy firma przez takie niedopatrzenie nie jest narażona na poważne konsekwencje.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.