Od czego zależy cena monitoringu?

Data wpisu: 22.05.2017

Schemat zawsze wygląda tak samo. Jan Kowalski wpada na pomysł zabezpieczenia swojego dobytku lub firmy poprzez monitoring (bardzo dobre rozwiązanie). Składa zapytanie ofertowe do kilku wykonawców, otrzymuje wyceny i... długo dochodzi do siebie. Różnice cenowe są ogromne, a przecież osoba niezwiązana z branżą instalatorską nie musi wiedzieć, z czego one wynikają. Często bardzo podobny (na pierwszy rzut oka) system monitoringu wyceniony przez firmę A jest nawet o kilka tysięcy złotych droższy niż w przypadku oferty firmy B. Dlaczego tak jest? Od czego rzeczywiście zależy cena monitoringu?

Rodzaj zastosowanych kamer

W większości przypadków znaczna różnica między przedstawionymi ofertami wynika z faktu, że firmy zaproponowały inne rodzaje kamer. Najtańszym rozwiązaniem są kamery analogowe, z kolei najdroższe są kamery IP. Oczywiście te pierwsze mogą być bardzo skutecznym elementem systemu monitoringu, jednak pod względem jakości rejestrowanego obrazu nie mogą się równać z najnowszą generacją kamer.

Rozwiązaniem pośrednim cenowo (ale też jakościowo) są kamery AHD, które łączą w sobie zalety obu rodzajów urządzeń. Ponieważ koszt ich zakupu jest nieznacznie wyższy niż kamer analogowych, zdecydowanie zaczynają je wypierać z rynku i są obecnie najchętniej wybierane przez klientów, szczególnie decydujących się na system CCTV.

Rodzaj rejestratora

Rejestrator to serce systemu i na nim absolutnie nie należy przesadnie oszczędzać. Najprostsze urządzenia można kupić już za kilkaset złotych, jednak nie można od nich wymagać ogromnej trwałości, niezawodności i uniwersalności. Jeśli system monitoringu ma się składać z większej liczby kamer (np. 16), wówczas trzeba już zainwestować w znacznie lepszy rejestrator, a to może się wiązać z kosztem nawet kilku tysięcy złotych.

Na cenę rejestratora wpływa nie tylko liczba obsługiwanych kamer, ale przede wszystkim marka producenta, jakość kompresji obrazu i prędkość nagrywania. W przypadku instalacji przeznaczonych do zabezpieczania obiektów firmowych zawsze zalecamy wybranie bardzo dobrego rejestratora, dającego możliwość rozbudowy systemu w przyszłości. Do domu wystarczy rejestrator ze średniej półki, najlepiej ośmiokanałowy.

Warunki lokalowe

Co oczywiste, o wiele droższe będzie wykonanie instalacji w już istniejącym i wykończonym budynku. Będzie to bowiem wymagać wykonania bruzd i przejść przez ściany, co jest czasochłonne. Dlatego zalecamy, aby zdecydować się na monitoring już na etapie wykańczania budynku.

Warto również wspomnieć o kubaturze obiektu. Im większy budynek, tym więcej metrów przewodów trzeba użyć. Dochodzą do tego dodatkowe akcesoria monterskie. To wszystko wpływa na wysokość kosztorysu.

Ostatnią kwestią, o której należy pamiętać, jest doświadczenie i renoma firmy instalacyjnej. Zaufani wykonawcy, którzy udzielają na swoją pracę gwarancji i nie korzystają z najtańszych rozwiązań rodem z Dalekiego Wschodu, zawsze będą drożsi niż firmy, które znikają z rynku równie szybko, jak się na nim pojawiły. Pytanie: czy warto oszczędzać na jakości i opiece serwisowej? Naszym zdaniem absolutnie nie.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.