Monitoring AHD: poznaj jego najważniejsze zalety

Data wpisu: 20.05.2019

Do niedawna inwestorzy decydujący się na montaż instalacji monitoringu, czy to w domu, czy w firmie, mieli do wyboru tylko dwa rozwiązania. Mowa oczywiście o monitoringu analogowym oraz monitoringu IP. Obecnie mamy do dyspozycji jeszcze jedną opcję, czyli monitoring AHD. To bardzo interesująca technologia, która ma liczne zalety. Omawiamy je w naszym poradniku.

Czym jest monitoring AHD?

Pisząc w dużym skrócie i możliwie najprościej: technologia AHD jest pomostem pomiędzy monitoringiem analogowym a IP. Opiera się na tradycyjnych złączach i okablowaniu, jednocześnie wykorzystując sygnał cyfrowy do przesyłania obrazy między kamerami a rejestratorem.

Często można się spotkać z opinią, że AHD to bezpośredni następca monitoringu analogowego. Tak naprawdę jest to rozwinięcie wcześniejszej technologii, które gwarantuje znacznie wyższą jakość obrazu, wcześniej zarezerwowaną tylko dla kamer IP (mowa o 720p HD lub 1080p Full HD).

Monitoring AHD to znakomite rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które już dysponują infrastrukturą analogową. Możemy wówczas wykorzystać obecne okablowanie, bez potrzeby prowadzenia nowych przewodów czy walki z protokołami sieciowymi (czego wymaga monitoring IP). Wyraźnie obniża to koszt całej instalacji, dodatkowo gwarantując jej niezawodne działanie, charakterystyczne dla monitoringu analogowego.

Zalety monitoringu AHD

Podstawową zaletą w porównaniu z klasycznym monitoringiem analogowym jest o wiele lepsza jakość obrazu. Szczegółowość zapisu gwarantuje, że w razie, gdy dojdzie do włamania czy kradzieży, będzie można łatwiej zidentyfikować sprawców.

O kolejnym atucie wspomnieliśmy wcześniej: mowa o braku konieczności inwestowania w nową infrastrukturę, jeśli w budynku znajduje się już okablowanie monitoringu analogowego. Wystarczy wówczas dokupić nowe kamery i rejestrator. Samo podłączenie systemu zajmuje znacznie mniej czasu.

Monitoring AHD dystansuje technologię IP pod względem braku opóźnień w przesyle sygnału. Jest to zatem o wiele pewniejsze rozwiązanie, bardzo odporne na zakłócenia czy – co w dzisiejszych czasach ma ogromne znaczenie – na działania hakerskie.

Czy monitoring AHD ma jakieś wady? Owszem, jak nietrudno się domyślić jedną z nich jest niestety dość wysoka cena, zwłaszcza w porównaniu z technologią analogową. Jeśli jednak rozważasz zmodernizowanie swojego obecnego systemu monitoringu, to koniecznie weź pod uwagę właśnie AHD – zwłaszcza, gdy dysponujesz instalacją analogową.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy