Laptop się nie uruchamia? Jak sprawdzić jego działanie w 4 krokach?

Data wpisu: 07.03.2016

To koszmar każdego właściciela komputera przenośnego. Musimy pilnie zacząć pracę, a tu niestety – sprzęt odmawia posłuszeństwa. Gdy laptop się nie uruchamia, winnych może być kilka rzeczy. Niestety, musisz też brać pod uwagę ten najczarniejszy scenariusz, czyli trwałe uszkodzenia któregoś z podzespołów i konieczność oddania komputera do naprawy. Zanim jednak zaczniesz się zamartwiać, wykonaj 4 kroki do oceny, czy laptop jest w ogóle sprawny.

  1. Może winna jest bateria? – bateria to w praktyce jeden z najbardziej kłopotliwych elementów laptopa. Jeśli z jakichś powodów uległa uszkodzeniu, może to rzutować na fakt, że laptop po prostu się nie uruchamia. Dlatego swoje śledztwo rozpocznij od wyjęcia baterii i podłączenia samego zasilacza.
  2. Problem z zasilaczem – analogicznie do poprzedniego punktu warto sprawdzić, czy problem nie tkwi w samym zasilaczu. To także powszechny powód kłopotów z uruchomieniem laptopa. Zasilacz może np. powodować zwarcie. Dlatego spróbuj włączyć komputer bez podłączonego zasilacza. Jeśli się uda, to znalazłeś winnego. Jeśli bateria jest całkowicie rozładowana i nie możesz uruchomić laptopa bez zasilacza, dobierz inny, ale o identycznych parametrach i takiej samej wtyczce.
  3. Inne urządzenia podłączone do tego samego źródła zasilania – zdarza się, że wina leży po stronie urządzeń peryferyjnych. Jeśli są uszkodzone, mogą powodować zwarcie na listwie zasilającej czy w gniazdku, co także będzie przyczyną kłopotów z uruchomieniem laptopa. Dlatego odłącz wszystkie pozostałe urządzenia i wepnij w gniazdo tylko zasilacz od komputera. Jeśli to pomoże, po kolei podłączaj kolejne urządzenia, aż odnotujesz zwarcie. Wówczas będziesz wiedział, które urządzenia wymaga naprawy.
  4. Uszkodzone podzespoły – jeśli żaden z poprzednich kroków nie przyniósł skutku i nadal nie udaje Ci się uruchomić komputera, musisz zacząć oswajać się z myślą, że sprzęt po prostu uległ uszkodzeniu. Najczęściej wina leży po stronie zepsutej płyty głównej lub pamięci RAM. W takiej sytuacji nie pozostaje Ci nic innego, jak po prostu zwróceniu się o pomoc do profesjonalnego serwisu komputerów. Nie rób nic na własną rękę, szczególnie jeśli Twoja wiedza o sprzęcie komputerowym ogranicza się do obsługi włącznika i myszki.

Problem z uruchomieniem laptopa jest dość powszechny i do naszego serwisu bardzo często trafiają komputery z taką właśnie przypadłością. Na szczęście z reguły awarię udaje się szybko zdiagnozować i usunąć.

Przy okazji możemy dokonać kompleksowego czyszczenia wnętrza komputera, przeprowadzić niezbędne aktualizacje i sprawdzić sprzęt pod kątem zainfekowania złośliwym oprogramowaniem. Jest to bardzo korzystne dla właścicieli, bo mają wówczas pewność, że trafia do nich laptop w 100% gotowy do dalszej pracy, niemal zawsze dużo wydajniejszej niż wcześniej

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.