Komputer poleasingowy – czy to dobry wybór dla firmy?

Data wpisu: 17.01.2017

Zakup sprzętu komputerowego jest dużym obciążeniem dla większości firm, szczególnie małych. Laptop czy PC o przeznaczeniu biznesowym musi się wyróżniać wydajnymi podzespołami, a to automatycznie podnosi cenę zakupu. Dobry komputer mobilny dla firmy może kosztować grubo ponad 3000 złotych. Alternatywą wydaje się być więc zakup używanego sprzętu. Szczególnie atrakcyjnie, z perspektywy firmy, prezentuje się komputer poleasingowy. Jakie są najważniejsze zalety takiego urządzenia? Podpowiadamy.

Na czym to właściwie polega?

Komputery poleasingowe, czy szerzej – poleasingowy sprzęt komputerowy (również drukarki i inne peryferia), to łakomy kąsek dla firm, które nie mają budżetu na zakup zupełnie nowych urządzeń lub po prostu nie chcą wydawać dużej gotówki.

Komputery w leasing najczęściej biorą korporacje. Jest to dla nich świetne rozwiązanie, ponieważ zakup urządzeń jest kredytowany na bardzo korzystnych warunkach. Firma ma również gwarancję odkupu sprzętu lub wymiany na nowy. Zwykle duże przedsiębiorstwa decydują się na drugie rozwiązanie. W ten sposób na rynek trafiają 2-3 letnie komputery, które mogą służyć w innych firmach.

Czy to się opłaca?

Tak, w dodatku nie tylko z finansowego punktu widzenia. Zacznijmy jednak od kosztów. W pełni sprawny, serwisowany laptop z biznesowej serii Lenovo po 3 latach użytkowania w firmie trafia na wolny rynek w cenie około 850 złotych (za nowy trzeba zapłacić około 4000 złotych). Różnica jest kolosalna.

Trzeba przy tym pamiętać o istotnej różnicy między komputerami poleasingowymi, a po prostu używanymi, sprzedawanymi np. na aukcjach internetowych. Te pierwsze, zanim zostaną odsprzedane, są gruntownie sprawdzane przez firmę leasingową pod kątem ewentualnych uszkodzeń i stabilności działania podzespołów. Na rynek trafiają więc wyłącznie w 100% sprawne komputery.

Kolejna kwestia – bezpieczeństwo. Komputery wzięte w leasing, zgodnie z umową, muszą być odpowiednio użytkowane, a więc np. nie wolno na nich instalować pirackich programów. Dzięki temu nabywca takiego przechodzonego sprzętu może mieć pewność, że komputer jest wolny od nielegalnego oprogramowania, a tym samym nie ma ryzyka problemów w razie kontroli.

Warto również zwrócić uwagę na kluczową dla przedsiębiorcy kwestię – gotowość sprzętu do pracy. Poleasingowy komputer praktycznie zawsze ma zainstalowany system operacyjny, a nierzadko także podstawowe oprogramowanie biurowe. Dzięki temu firma nie musi na starcie ponosić wysokich kosztów zakupu tych programów (które w przypadku wersji dla użytkowników firmowych są bardzo wysokie).

Podsumowując: komputer poleasingowy jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla firmy dysponującej ograniczonym budżetem. Najczęściej jest to sprzęt wysokiej klasy, który nawet po kilku latach użytkowania pod względem wydajności dystansuje tanie, nowe komputery z marketu.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.