Helpdesk IT – wewnętrzny czy zewnętrzny?

Data wpisu: 30.11.2016

Komputery stacjonarne, laptopy, routery, drukarki, serwery, smartfony, tablety – współczesne firmy otaczają się coraz większą liczbą przeróżnych urządzeń, które są niezbędne do prowadzenia biznesu. Wspólną cechą wszystkich tych sprzętów jest to, że mogą się w każdej chwili zepsuć. Chodzi nie tylko o usterki mechaniczne, ale także wszelkie błędy związane z pracą oprogramowania. Dlatego coraz więcej firm rozważa skorzystanie z usług helpdesku IT. Na czym to polega? Lepiej mieć własny helpdesk czy zdecydować się na outsourcing?

Czym jest helpdesk IT?

Jest to specjalny dział, który odpowiada za bieżące utrzymanie sieci informatycznej w firmie. Najważniejszym zadaniem pracowników helpdesku jest jednak natychmiastowe reagowanie na wszelkie problemy. W księgowości nie działa drukarka? Naprawiamy. Szef zapomniał hasła do komputera? Pomagamy. Magazyn znów nie może uruchomić ERP? Trzeba to sprawdzić. To codzienność specjalistów IT, którzy dbają o to, aby w firmie wszystko działało idealnie.

Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie każda firma musi wykorzystywać nowoczesne narzędzia IT, helpdesk staje się kluczowym działem przedsiębiorstwa. Bez opieki specjalistów prędzej czy później dojdzie do chaosu, który będzie tym głębszy, im więcej w firmie zależy od sprawnego działania sieci teleinformatycznej.

Zbudowanie wewnętrznego helpdesku IT – czy to dobry pomysł?

Utrzymanie wewnętrznego działu odpowiedzialnego za funkcjonowanie infrastruktury IT opłaca się praktycznie tylko dużym firmom i korporacjom, które zatrudniają setki osób, korzystając z tysięcy urządzeń i kilometrów światłowodów. Wówczas kluczowe znaczenie ma to, aby fachowcy doskonale znali środowisko pracy, a najlepiej brali udział w jego tworzeniu.

W przypadku małych przedsiębiorstw posiadanie wewnętrznego helpdesku IT mija się z celem. Nie chodzi nawet o konieczność utrzymania etatu czy etatów, ale przede wszystkim o to, że w mniejszych firmach zwykle nie dochodzi do awarii mogących spowodować ogromne straty. Jeśli przestanie działać komputer handlowca, można mu tymczasowo przekazać inny. Awaria nie destabilizuje całkowicie pracy.

Usługa zewnętrzna

Właśnie dlatego mniejsze firmy, a tym bardziej jednoosobowe działalności, powinny postawić na usługę outsourcingu opieki IT. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze (płaci się tylko za usunięcie usterki czy inną usługę), wygodniejsze i gwarantujące wysoki stopień bezpieczeństwa. Większość firm oferujących takie usługi przyjmuje zgłoszenia w systemie 24/7 i w razie potrzeby może przysłać fachowców o dowolnej porze.

Zewnętrzny helpdesk IT nie choruje, nie bierze wolnego, nie rezygnuje z pracy, nie marudzi na brak narzędzi i przestarzały sprzęt. Robi to, czego oczekuje od niego zleceniodawca. Klient może na bieżąco monitorować postęp prac i otrzymać szczegółowy raport z ich wykonania. Wie, za co płaci i otrzymuje gwarancję na jakość usługi. To znacznie lepsze rozwiązanie w przypadku firm, które nie mogą sobie pozwolić na generowanie kolejnych kosztów i tworzenie dodatkowych etatów.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.