Darmowy czy płatny? Jaki antywirus zainstalować na firmowym komputerze?

Data wpisu: 10.01.2017

Chyba każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, jak ważna jest ochrona danych firmowych przed atakami hakerskimi i złośliwym oprogramowaniem krążącym po sieci. Podstawową tarczą jest dobry program antywirusowy. Na rynku nie brakuje całkiem niezłych rozwiązań dostępnych za darmo, dlatego wiele osób podważa sens płacenia za oprogramowanie. Czy słusznie? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, co będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem: antywirus darmowy czy płatny.

Darmowy antywirus dla firmy – dobry pomysł?

Na pewno nie można napisać, że to pomysł zły, ponieważ jakikolwiek program antywirusowy jest małym krokiem w stronę zapewnienia sobie bezpieczeństwa firmowych danych. Trzeba też uczciwie przyznać, że wiele dostępnych za darmo rozwiązań naprawdę daje sobie radę z ochroną komputerów. Gdzie zatem jest haczyk?

Przede wszystkim w tym, że nie każdy bezpłatny program antywirusowy może być wykorzystywany w firmie. Zawsze jest to określone w licencji danego oprogramowania, którą przedsiębiorca musi przeczytać, zanim zdecyduje się zainstalować antywirusa. Licencja freeware wcale nie oznacza, że program jest przeznaczony do użytku komercyjnego. Złamanie warunków licencji to poważne wykroczenie, które może wyjść na jaw podczas kontroli legalności oprogramowania stosowanego w firmie.

Rada

Jeśli korzystasz z Windowsa 10 i nie chcesz płacić za program antywirusowy, zdaj się na wbudowanego Windows Defendera. Jest to całkiem niezłe oprogramowanie, które może być wykorzystywane na komputerze firmowym.

Może lepiej kupić program antywirusowy?

To rozwiązanie daje przedsiębiorcy gwarancję, że korzysta z legalnego oprogramowania i nie będzie mieć żadnych problemów z prawem. Do tego dochodzi istotny fakt: płatne antywirusy mają znacznie więcej funkcji biznesowych, jak chociażby skaner programu pocztowego, ochrona przed phishingiem (wykradaniem danych do logowania) czy moduł ochrony systemu bankowości elektronicznej.

Kupno programu antywirusowego nie nadwyręży także firmowego budżetu, ponieważ bardzo dobre programy są dostępne już poniżej 100 złotych za roczną licencję na jedno stanowisko. Nie jest to wygórowana kwota za bezpieczeństwo i brak problemów z prawem.

Bez względu na to, na którą opcję się zdecydujesz, pamiętaj o jednym: nie rezygnuj z programu antywirusowego i nie poddawaj się magicznemu myśleniu, że Ciebie nic złego nie spotka. W sieci czai się mnóstwo zagrożeń mogących nie tylko zrujnować się finansowo, ale także wizerunkowo.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.