Czy warto samodzielnie złożyć komputer? Jak to zrobić?

Data wpisu: 01.06.2016

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bo wiele zależy od umiejętności i wiedzy osoby, która chciałaby podjąć się tej sztuki. Generalnie samodzielne złożenie komputera (peceta) nie jest szczególnie trudne, choć na pewno nie dla każdego. Jak zabrać się za to krok po kroku? Czy warto? Porady w znajdziesz w dalszej części artykułu.

Samodzielne złożenie komputera – co będzie Ci potrzebne?

Przed samodzielnym złożeniem komputera trzeba skompletować zestaw niezbędnych podzespołów. Zaczynamy od obudowy – dobieramy taką, która ma w miarę sensowny układ wentylacji i przede wszystkim wielkość pozwalającą na pomieszczenie wszystkich „bebechów”.

Kolejna rzecz to płyta główna. Choć nie jest najdroższa, to bez wątpienia najważniejsza dla poprawnej pracy komputera. Na płycie instaluje się pozostałe komponenty. Model płyty należy dobrać pod kątem wymagań procesora i karty graficznej. Warto zwrócić uwagę na złącza (obowiązkowe USB 3.0 i HDMI).

Następnie wybieramy procesor. Do wyboru mamy CPU Intela i AMD. Wybór zależy od oczekiwań względem wydajności. Przy nieograniczonym budżecie wybór jest na dziś oczywisty – stawiamy na  jednostkę z serii i7 (choć fani AMD pewnie się na te słowa obrażą).

Karta graficzna? Jeśli zamierzasz grać w nowe tytuły, renderować wideo czy tworzyć grafiki, to bez wątpienia musisz postawić na model dedykowany od Nvidii lub AMD. W najbliższym artykule znajdziesz porady, jak wybrać dobrą kartę graficzną.

Pora na pamięć RAM. Tej nigdy za wiele, o ile oczywiście płyta główna jest w stanie obsłużyć kości o pamięci większej niż 16 GB. Na dziś do większości zadań spokojnie wystarczy natomiast 8 GB RAM.

Cały ten sprzęt musi być oczywiście zasilany, dlatego nasz zestaw uzupełnia zasilacz. Na tym elemencie nie ma co oszczędzać. Jego moc dobieramy do potrzeb podzespołów (standardowo wystarczy 400-500W), ale zwracamy też uwagę na kulturę pracy. Tanie zasilacze niestety są pod tym względem wyjątkowo słabe.

Pora to wszystko złożyć

Zestaw komputerowy składa się poza obudową. Zaczynamy od umieszczenia procesora na płycie głównej (pamiętając o nałożeniu pasty termoprzewodzącej). Następnie podłączamy kości pamięci RAM, kartę graficzną i dokładnie sprawdzamy spasowanie elementów.

Złożoną płytę umieszczamy w obudowie. Teraz pora na instalacje zasilacza, podłączenie dysków i całego okablowania oraz ewentualnie montaż napędu DVD. Gotowe!

Jednak zanim komputer będzie nadawać się do pracy, trzeba jeszcze zainstalować na nim system operacyjny i inne oprogramowanie.

Brzmi mało skomplikowanie, ale to tylko złudzenie

Z samodzielnym złożeniem komputera jest trochę tak, jak z wymianą oleju w silniku. Kto nie wie, gdzie znajduje się korek spustowy, na pewno sobie z tym nie poradzi. Jeśli więc Twoje dotychczasowe kontakty z komputerem ograniczały się do jego uruchamiania, od razu sobie odpuść i skorzystaj z pomocy specjalistów lub po prostu kup gotowy zestaw.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.