Czy warto kupić używany laptop do firmy?

Data wpisu: 22.08.2017
Zdjęcie główne #136 - Czy warto kupić używany laptop do firmy?

Rynek sprzętu komputerowego jest dziś tak rozbudowany, że praktycznie każdy może spełnić dowolną informatyczną zachciankę. Pod jednym warunkiem: musi mieć pieniądze. A co w sytuacji, gdy tych środków brakuje? Tutaj również jest rozwiązanie, które przynosi nam bogata oferta sprzętu z drugiej ręki. Jest to kusząca opcja dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozwijają swoje biznesy i nie mogą sobie pozwolić na wysokie koszty na samym starcie. Czy jednak rzeczywiście warto kupić używany laptop do firmy? Na co trzeba koniecznie uważać?

Atrakcyjna cena, ale też duże ryzyko problemów

Używany laptop z niższej półki można kupić już za 300 złotych i mówimy tutaj o sprzęcie, który ma za sobą około 2 lata użytkowania i nie ma uszkodzonej obudowy. Tak niska cena kusi, bo na nowy komputer o podobnych parametrach trzeba przeznaczyć minimum 1200 złotych więcej. Gdzie jest zatem haczyk?

Niestety, gros używanych laptopów oferowanych na różnych portalach ogłoszeniowych nie nadaje się do normalnej pracy. Komputery mają za sobą nieciekawe przygody (np. zalanie), są naprawiane najtańszym kosztem, mają zainstalowane pirackie oprogramowanie, co może wpędzić przedsiębiorcę w ogromne problemy.

Oczywiście nie jest tak, że każdy używany laptop to potencjalny złom. Jednak zdecydowanie warto zachować daleko idącą ostrożność, bo chcąc zaoszczędzić trochę pieniędzy można je tak naprawdę stracić.

Pamiętaj

Zawsze żądaj od sprzedawcy przedstawienia dowodu zakupu komputera. W sieci kwitnie handel kradzionymi laptopami!

Szukaj laptopa biznesowego

Im wyższy model laptopa, tym bardziej opłacalny staje się zakup używanego egzemplarza w dobrym stanie. Jako przedsiębiorca szukasz komputera z bardzo szybkim procesorem, pancerną obudową i funkcjonalną klawiaturą. Przyda się także matowy ekran Full HD oraz bardzo porządny touchpad. To wszystko oferują tzw. laptopy biznesowe, które jako nowe kosztują krocie (ceny spokojnie przekraczają 6 tysięcy złotych), a na rynku wtórnym można je kupić za 1/5 ceny.

Odradzamy natomiast zakup używanego laptopa z tzw. półki budżetowej. Różnica w cenie jest na tyle niska, że nie uzasadnia ryzyka nabycia mocno zużytego sprzętu, który prawdopodobnie będzie sprawiać coraz więcej problemów.

Chcesz używany laptop do firmy? Kup w serwisie

Profesjonalny serwis to najlepszy adres dla osób, które szukają w pełni sprawnego laptopa. Taki sprzęt zanim trafi do klienta jest dokładnie analizowany pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Wykonuje się procedurę aktualizacji systemu i oprogramowania antywirusowego. Do kupującego trafia komputer w 100% gotowy do pracy – często z nową baterią.

W ten sposób można wejść w posiadanie naprawdę porządnego sprzętu za relatywnie nieduże pieniądze, który spokojnie posłuży jeszcze przez dłuższy czas. Nierzadko spotyka się także opcję udzielenia 3- lub 6-miesięcznej gwarancji na laptop.

Podsumowując: używany laptop warto kupić wyłącznie z pewnego źródła i najlepiej, aby był to komputer z wysokiej półki, typowo biznesowy.

Autor wpisu: Soluma