Czy trzeba czyścić laptopa w środku? Jak często to robić?

Data wpisu: 25.10.2015

Jesteśmy przekonani, że zdecydowana większość użytkowników nie ma pojęcia o tym, że trzeba czyścić laptopa w środku. Z tej niewiedzy biorą się później przeróżne problemy z działaniem sprzętu. Brak dbałości o to, aby komputer był czysty pod obudową można porównać do zaniechania wymiany filtra powietrza w samochodzie – skutki łatwo przewidzieć. Jak często należy czyścić laptopa w środku? Czy można to zrobić samodzielnie? Przeczytajcie nasz poradnik.

Co dzieje się z nieczyszczonym laptopem?

Tak, laptopa trzeba czyścić w środku, a kto nie wierzy, ten może spróbować rozkręcić obudowę swojego starego komputera. Zapuszczony strych kamienicy to przy tym widoku pikuś. Pomyślcie, że na co dzień macie kontakt z tym, co kryje się pod obudową laptopa – z kurzem, drobnoustrojami, bakteriami. Fuj! To jednak nie tylko problem estetyczny i zdrowotny, ale także techniczny.

Zapuszczony w środku laptop dużo szybciej ulegnie kosztownej awarii, a może nawet takiej, która skaże go na wizytę na złomie. Dlaczego? Ponieważ brud blokuje dostęp chłodnego powietrza do wnętrza komputera. W efekcie użytkownik może doświadczyć notorycznego przegrzewania się sprzętu, spowolnienia jego pracy, a nawet uporczywego zawieszania się systemu. Laptop zaczyna też wyraźnie głośniej pracować. To znak, że koniecznie trzeba go wyczyścić. Warto to robić przynajmniej raz na pół roku, jeśli używamy go intensywnie. Jak to zrobić?

Czy można czyścić laptopa w środku w domowych warunkach?

Oczywiście nie jest to nic skomplikowanego i każdy, kto ma choć podstawowe pojęcie o komputerach jest w stanie sobie z tym poradzić. Jednak jeśli nie potraficie rozpoznać płyty głównej, nie wiecie, czym różni się ona od procesora i dysku twardego, to nie ryzykujcie. Zabawa z czyszczeniem wnętrza komputera może się w Waszym przypadku skończyć bólem w okolicach kieszeni. Łatwo jest bowiem uszkodzić delikatne podzespoły, szczególnie połączenia. Doświadczony fachowiec zrobi to zdecydowanie lepiej i skuteczniej.

Do naszego serwisu bardzo często trafiają laptopy, które wcześniej ktoś próbował wyczyścić we własnym zakresie. Efektem są uszkodzenia mechaniczne, zalania (używanie wilgotnej szmatki do przetarcia płyty głównej), problemy z ponownym podłączeniem podzespołów, połamane obudowy itd.

Jak przebiega czyszczenie?

Podczas czyszczenia wnętrza laptopa nie ograniczamy się tylko do usunięcia brudu. Konieczna jest także wymiana pasty termoprzewodzącej na procesorze oraz karcie graficznej, przesmarowanie smarem silikonowym układu wentylatora oraz bardzo dokładne oczyszczenie układu chłodzenia. Wszystko oczywiście zależy od konkretnego modelu komputera, jednak te czynności z reguły się powtarzają, wymagają odpowiedniej wiedzy, narzędzi i doświadczenia. Koszt takiej usługi jest na tyle niski, że amator naprawdę nie powinien ryzykować uszkodzenia sprzętu.

Oczywiście nie zapominamy, że czyścić należy także to, co widać. Regularnie należy przecierać powierzchnię matrycy (używając do tego specjalnych środków lub chusteczek, a nie mokrej ścierki), dbać o czystość klawiatury i całej obudowy. Laptop może być przecież nośnikiem milionów groźnych dla naszego zdrowia bakterii.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.