Chłodzenie to podstawa! Jak dbać o układ chłodzenia w laptopie?

Data wpisu: 21.12.2017

Do naszego serwisu komputerowego regularnie trafiają laptopy z prostym rozpoznaniem, typu: nie włącza się, wyłącza się po kilku minutach pracy, zawiesza się, blokuje się na ekranie startowym itd. Co łączy te usterki? W dużej części przypadków źródłem problemu okazuje się być niesprawny układ chłodzenia, który ma kapitalne znaczenie dla bezawaryjnej pracy laptopa. Jak zatem dbać o układ chłodzenia? Co zrobić, gdy już odmówił posłuszeństwa?

Dlaczego to takie ważne?

Na układ chłodzenia w laptopie składają się przede wszystkim wentylatory, których zadaniem jest usuwanie gorącego powietrza na zewnątrz obudowy. Przyjrzyj się swojemu komputerowi. Na pewno znajdziesz specyficzne kratki (umieszczone u dołu oraz po bokach obudowy) – nie wolno ich zasłaniać, np. podczas trzymania komputera na kolanach!

Do układu chłodzenia możemy także zaliczyć pasty termozgrzewalne. Producent stosuje je fabrycznie, jednak po kilku latach eksploatacji (a w przypadku komputerów gamingowych nawet po kilku miesiącach) rozsądnie będzie taką pastą wymienić. Zapewni to optymalne warunki pracy dla procesora.

Niesprawny układ chłodzenia to gotowy przepis na katastrofę. Jeśli procesor, karta graficzna czy dysk będą narażone na ciągłą pracę w temperaturze np. 80-90 stopni Celsjusza, można sobie łatwo wyobrazić, czym to się skończy. Laptop zacznie „wariować”, co jest akurat dobrym objawem, ponieważ brak możliwości uruchomienia czy notoryczne wyłączanie się komputera chroni sprzęt przed poważną awarią. To trochę tak, jak z gorączką u człowieka. Organizm daje nam w ten sposób znać, że coś w nim ewidentnie nie gra.

Dbanie o układ chłodzenia w laptopie – do czego się sprowadza?

Przede wszystkim do, jak już wspomnieliśmy, niezasłaniania kratek wentylacyjnych. Jeśli pracujesz przez wiele godzin na laptopie, a kratki zostały umieszczone u dołu obudowy, zalecamy stosowanie podkładek chłodzących.

Kolejną kwestią jest regularne czyszczenie wnętrza laptopa. Czynność tę najlepiej jest zlecić profesjonalnemu serwisowi – laik może łatwo połamać zatrzaski w obudowie czy nawet uszkodzić delikatne podzespoły. Czyszczenie w serwisie trwa kilkadziesiąt minut, nie kosztuje dużo, a przy okazji serwisant może wykryć inne problemy, jak np. zawirusowanie komputera.

Pamiętaj

Układ chłodzenia wewnątrz obudowy laptopa należy czyścić minimum raz w roku.

Nie da się natomiast uniknąć efektu osiadania kurzu wewnątrz laptopa. Jest to proces naturalny, a wielu naszych klientów było już bardzo zdziwionych, widząc jak brudne może być wnętrze rocznego sprzętu. Dlatego jeśli chcesz, aby komputer służył Ci jak najdłużej, pamiętaj o regularnym czyszczeniu układu chłodzenia.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.