Budujemy sieć IT w firmie krok po kroku

Data wpisu: 07.10.2016

Sieć IT kojarzy się z wielkimi korporacjami, a tak naprawdę wystarczy, że w biurze pracuje kilka osób, aby stworzenie takiej sieci miało mocne uzasadnienie. Zintegrowanie komputerów, serwera i peryferiów znacznie usprawnia funkcjonowanie firmy. Trudno sobie przecież wyobrazić, aby np. pracownicy mieli dostęp do drukowania tylko z jednego komputera. Prosta, ale skuteczna sieć IT nie jest skomplikowana w budowie, co nie zmienia faktu, że trzeba wiedzieć, co się robi. Podpowiadamy, jak się za to zabrać krok po kroku.

Rozplanowanie i instalacja

Pierwszym krokiem do zbudowania sieci IT jest jej dokładne rozplanowanie. W dużym skrócie chodzi o to, aby wiedzieć, gdzie ma stać urządzenie centralne (np. drukarka), czy instalować serwer NAS, czy stworzyć wewnętrzny intranet etc. W ramach planowania wyznacza się również gniazda sieciowe, telefoniczne i internetowe oraz podejmuje decyzję, czy biuro nie ma funkcjonować w oparciu o sieć bezprzewodową.

Te informacje pozwolą dobrać odpowiednie urządzenia i osprzęt. Dzięki dokładnemu rozplanowaniu można zaprojektować sieć w taki sposób, aby jej elementy nie były widoczne (np. okablowanie) i nie przeszkadzały pracownikom.

Pamiętaj

Instalacją sieci musi zająć się fachowa firma, która ma odpowiednie doświadczenie i zagwarantuje sprawne działanie systemu.

Wykonawca może również udzielić porad w zakresie doboru urządzeń konkretnych firm, a nawet ich zakupu  w cenach znacznie niższych niż rynkowe.

Po zainstalowaniu

Gotowa sieć IT wymaga oczywiście konfiguracji. Na tym etapie integruje się wszystkie podłączone do niej urządzenia i testuje ich działanie. Zwykle pojawiają się różne błędy i problemy, które można łatwo usunąć, oczywiście wiedząc, jak się za to zabrać.

Specjaliści sprawdzają, czy wszystkie urządzenie peryferyjne są prawidłowo obsługiwane przez poszczególne komputery. Następuje konfiguracja programu pocztowego, opcjonalnego systemu ERP, serwera. Wszystkie komputery działające w sieci muszą zostać również zabezpieczone przed atakami z zewnątrz.

Ważna umowa serwisowa

Zakończenie budowy sieci IT w firmie nie oznacza, że od teraz wszystko będzie działać bezawaryjnie przez lata. Urządzenia mają tę złośliwą cechę, że lubią się psuć, na co duży wpływ mają często sami użytkownicy. Dlatego bardzo ważne jest, aby wykonawca sieci objął swoje dzieło gwarancją i obsługą serwisową.

Administrowanie siecią polega na reagowaniu na wszelkie problemy w jej funkcjonowaniu. Po zgłoszeniu od klienta firma administrująca może sprawdzić usterkę zdalnie – często udaje się ją naprawić bez konieczności przyjazdu na miejsce. Jeśli problem jest poważniejszy, wówczas wysyłany jest serwis mobilny.

Profesjonalnie zbudowana sieć IT w firmie gwarantuje, że pracownicy będą korzystać z wygodnych i wydajnych narzędzi, a przedsiębiorstwo nie będzie narażone na utratę bezcennych danych oraz wysokie koszty usuwania awarii.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.