5 powodów, dla których nie warto montować samodzielnie anteny satelitarnej

Data wpisu: 01.09.2015

Polacy są narodem majsterkowiczów i nie ma w tym oczywiście nic złego. Problem w tym, że zabierając się za wiele prac samodzielnie narażamy się nie tylko na niebezpieczeństwo, ale także na nieprawidłowe wykonanie. To skutkuje frustracją, a nawet zniszczeniem sprzętu. Tym razem chcemy Was przekonać, dlaczego nie warto montować samodzielnie anteny satelitarnej. Mamy na to 5 niezbitych dowodów. Zapraszamy.

  1. To niebezpieczna praca – antenę satelitarną montuje się na zewnątrz budynku, zwykle na znacznej wysokości, korzystając z masztu lub specjalnego wspornika. Łatwo sobie wyobrazić, jak radzi sobie z tym osoba, która nie ma odpowiedniego sprzętu i przeszkolenia wysokościowego. To po prostu igranie ze śmiercią. Wyspecjalizowana ekipa korzysta z zabezpieczeń, ma duże doświadczenie i bierze odpowiedzialność oraz ryzyko na siebie.
  2. Sygnał na chybił-trafił – owszem, wielu osobom udaje się samodzielnie złapać sygnał satelitarny, jednak bez specjalistycznego sprzętu jest to działanie przypadkowe. Fachowiec dysponuje natomiast odpowiednim miernikiem, który kosztuje tak dużo, że jego kupno na użytek prywatny jest nieopłacalne. Miernik bezbłędnie wskazuje prawidłowe ustawienie anteny – otrzymujemy więc gwarancję, że będziemy odbierać dobry sygnał.
  3. Doświadczenie i wiedza są bezcenne – aby poprawnie zamontować i ustawić antenę satelitarną niezbędna jest wiedza na temat zasad np. ustalania azymutu. Doświadczone ekipy najczęściej znają na pamięć położenie satelitów i przyjeżdżając na miejsce od razu będą w stanie określić, gdzie należy skierować czaszę anteny. Zajmie im to zdecydowanie mniej czasu niż amatorowi korzystającemu z porad w Internecie.
  4. Dobór sprzętu – kupowanie zestawu do odbioru telewizji satelitarnej na własną rękę jest dość ryzykowne. Jako instalatorzy wielokrotnie mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której klient kupuje np. za małą czaszę i marnej jakości kabel, co skutkowało absolutnym brakiem szans na prawidłowe złapanie sygnału i niezakłócony odbiór telewizji. Przed montażem trzeba dokładnie zbadać warunki, w jakich antena będzie pracować. Znaczenie ma nawet to, czy na linii antena-satelita rosną liściaste drzewa, w zimie pozbawione liści, ale latem skutecznie tłumiące sygnał. Wówczas możemy dobrać odpowiedniej jakości sprzęt. Pamiętajmy, że kluczowe znaczenie ma jakość kabla – zawsze wybieramy te najlepsze, bo to od tego elementu w dużej mierze zależy jakość obrazu.
  5. To się nie opłaca – montaż anteny satelitarnej nie jest drogi – ta usługa kosztuje, w zależności od warunków, ok 200 złotych. W cenie otrzymujemy ustawienie anteny i jej przetestowanie oraz oczywiście gwarancję. Jeśli zrobimy wszystko samodzielnie, a mimo to nie uda nam się złapać sygnału, będziemy i tak zmuszeni wezwać fachowca. Wówczas za samo ustawienie anteny zapłacimy od 80 złotych. Czy to się opłaca? Pozostawiamy to Waszej ocenie.

Z punktu widzenia zdrowego rozsądku na pewno nie warto montować anteny satelitarnej samodzielnie. Jest to ryzykowne, a wręcz niebezpieczne, w dodatku nie daje gwarancji sukcesu. Na rynku działa mnóstwo fachowych ekip monterskich – jeśli posiadają odpowiednie doświadczenie i referencje, zdecydowanie warto im zaufać. Po ich wizycie pozostanie nam już tylko cieszenie się wysokiej jakości obrazem.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.